🐙 Squirt — čítajte texty na webe rýchlejšie

Ďalší zo starších príspevkov – tentokrát o službe Squirt.io, ktorá vám pomôže čítať texty na webe omnoho rýchlejšie.

Poznámka: Pôvodný príspevok je z roku 2014.

Squirt.io v akcii
Squirt.io v akcii

“The Internet is too damn long! Read it at 350–1000 words per minute with Squirt.”

S týmto heslom na mňa vyskočila služba Squirt.io, ktorú som síce objavil len nedávno, no okamžite si ju obľúbil. Ako z nadpisu iste predpokladáte, má vám pomôcť zrýchliť čítanie textov na webe a to vďaka tomu, že ich nečítate ako celok, ale po jednotlivých slovách.

Je založená na pomerne (ne)známom modeli rýchleho čítania (alebo tiež speed reading) RSVP (rapid serial visual presentation), ktorý umožňuje prečítať množstvo textu, ktorý sa zobrazuje na konkrétnej, nemennej pozícii obrazovky. Zjednodušene povedané, text je namiesto vertikálne členeného celku zobrazovaný postupne, slovo po slove a poloha oka je tak zafixovaná na dané miesto na obrazovke. Oko tým pádom nie je rozptyľované pohybom, čo v konečnom dôsledku zrýchľuje čítanie.

Samozrejme, okrem výhody v podobe rýchlosti má čítanie textu pomocou tejto metódy aj svoje ústrania. Neodporúčam čítanie zložitejších textov, najmä tých v cudzom jazyku, pretože pri nich môže ľahko dôjsť k “strateniu nite”. Význam tiež stráca rez písma, ktorý text zvýrazňuje či v ňom vyznačuje subjektívne časti a to môže pozmeniť jeho pôvodný význam. Okrem toho nie je vhodný na texty obsahujúce množstvo číselných údajov. Na ľahšie čítanie, akým sú napríklad blogy či spravodajské portály, je však ako ušitá.

Squirt.io na svoje fungovanie využíva kód Readability, vďaka čomu pôsobí minimalisticky. Rozhranie umožňuje výber spomedzi dvoch druhov písma a možno ho ovládať (zastaviť, vrátiť sa, preskočiť či zmeniť rýchlosť) pomocou klávesnice.

Prostredie služby Squirt.io
Nastavenia a rozhranie služby

Dosť však bolo slov, veď si to môžete vyskúšať aj sami, dokonca aj na tomto článku — stačí kliknúť na tento odkaz a presvedčiť sa, že vám jeho prečítanie nepotrvá ani minútu!

Ak by náhodou odkaz vyššie nefungoval, alebo hľadáte podrobnejšie informácie, stačí navštíviť webové stránky služby, kde si ju môžete vyskúšať či “nainštalovať” do prehliadača.