Poznámka: Pôvodný príspevok je z roku 2015.
Po neuveriteľne dlhej dobe a hromade výčitiek, že sa písaniu nevenujem dostatočne, som sa rozhodol, že práve dnešok je tým správnym časom na spestrenie neustále sa za mnou vlečúcej prokrastinácie. Niekoľko nasledujúcich riadkov venujem zaujímavej stránke s názvom The User is My Mom.
Tí šikovnejší z vás, vyčítajú, o čo sa jedná už z názvu. Ak medzi nich nepatríte, predstavte si, že návštevníkom vašich stránok, resp. používateľom vašich služieb je niekoho mama a jej úlohou, je zhodnotiť dizajn používateľského zážitku, v angličtine user experience design. Áno, viem, že slovenský preklad znie hlúpo.
V tomto prípade do neho, mimo mnohých ďalších, spadajú prvky ako dizajn či responzivita, farebnosť, rozloženie a veľkosť jednotlivých prvkov, samotná interakcia používateľa či celkový používateľský dojem zo stránok.
Už pri počiatočnom návrhu dizajnu stránky či služby, je potrebné uvedomiť si, že nie každý návštevník je technicky zdatný. Čo ak sa táto milá pani — alebo snáď ešte horšie, váš potenciálny zákazník — stratí v spleti odkazov, podstránok a reklám?
Máte vo svojom e-shope nízky konverzný pomer a ani za nič nedokážete prísť nato, prečo tak vysoké percento používateľov nedokončí svoju objednávku? Alebo v Google Analytics zaznamenávate vysoké percento návštevníkov, ktorí vaše stránky opustia okamžite po návšteve, aj napriek tomu, že by ste boli radi, aby si o vašom biznise prečítali aspoň niečo alebo dokonca, aby sa prihlásili na odber noviniek či notifikácií?
Zamyslite sa nad každým detailom
Oblasť dizajnu používateľského zážitku je, samozrejme, behom na dlhú trať. Nie je témou na niekoľko príspevkov na blogu, ale skôr na niekoľko rokov štúdia, testovania a aplikácie v praxi získaných vedomostí. Ak chcete relevantné výsledky, radšej sa obráťte na niekoho skúsenejšieho, než ste vy sami. Bude to efektívnejšie a navyše si od nervov nevytrháte všetky vlasy.
Ak vás však táto oblasť zaujala, nižšie nájdete niekoľko tipov a odkazov na stránky zaoberajúce sa problematikou.
- Zistite, kto je váš zákazník, ako rozmýšľa a aké sú jeho túžby a potreby.
- Snažte sa o čo najjednoduchšie usporiadanie a rozloženie prvkov na vašich stránkach. Využívajte pri tom štandardy. Nebojte sa pozrieť na úspešné zahraničné stránky a inšpirovať sa tým, čo funguje. Nezabúdajte však, že medzi inšpiráciou a kopírovaním je rozdiel. The Verge sends their regards!
- Definujte cestu používateľa na Vašich stránkach. Zamyslite sa, čo je vašim cieľom. Chcete, aby si vás zákazník zapamätal, prihlásil sa na odber noviniek prostredníctvom e-mailu alebo silou-mocou nakúpil už pri prvej návšteve? Vy ste ten, kto ťahá za nitky, tak príprave venujte čas!
- Používateľ sa na vašich stránkach musí cítiť príjemne, v ideálnom prípade by mu malo byť okamžite všetko zrozumiteľné a to, čo na vašich stránkach hľadá, by mal nájsť v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd a s obrovským úsmevom na tvári. Keep It Simple Stupid.
- Definujte váš vizuál a celkovú komunikáciu so zákazníkom a dodržiavajte ich — či už priamo na stránkach, podstránkach, e-mailoch alebo sociálnych sieťach.
Niektoré zahraničné zdroje
Little Big Details ↗
Your daily dose of design inspiration
Usability.gov ↗
Improving the User Experience
Usability Geek ↗
Usability & User Experience (UX) Blog
Za predpokladu, že sú vaše stránky v angličtine sa môžete obrátiť aj na šikovného vývojara Richarda Littauera, ktorý stojí za spomenutým projektom The User is My Mom. Ak máte záujem o úprimnú spätnú väzbu v podobe krátkeho videa a niekoľko starostlivo napísaných mamičkovských rád, za $75 dostanete odpovede, po ktorých priahne vaša peňaženka.
Ak vám tento jeho projekt nepripadal úsmevný, môžete mu dať ďalšiu šancu a pozrieť si niekotorú z expertíz z podobného projektu The User is Drunk.